Q10 серум – Елмар
Арија – уље за хормонски баланс – Елмар
Дезодоранс – Елмар
Етерично уље конопља – Елмар
Етерично уље конопља - Елмар
Конопљика (витеx агнус цастус) се назива и дивљи бибер или дрво чедности, јер су је користили монаси за смањење сексуалног нагона, због утицаја на хормонски статус.
Примењује се преко 2500 година за регулацију менструалних поремећаја а научна истраживања потврђују овакво дејство. Плод конопљике се користио првенствено за регулацију менструације и за смањење либида код жена и мушкараца, а још га је Хипократ описау четвртом веку пре Христа.
Екстракт плода конопљике је одобрен за регулацију менструалног циклуса, ПМС-а и болова у дојкама од стране Немачке комисије.
Осим код ПМС-а, конопљика се користи и од симптома у менопаузи, често се користи у комбинацији са жалфијом за валунге – нападе врућине који се јављају у менопаузи. Примењује се код неплодности изазване поремећајима у лутеалној фази (скраћење пост-овулаторног дела менструалног циклуса) у том случају почиње да даје резултате после 3 месеца употребе.
Етерично уље лаванда – Елмар
Етерично уље лаванда - Елмар
Састојци етеричног уља лаванде
Лаванда (Лавандула агнустифолиа) цвета љубичастим цветовима који имају ароматичан мирис. Од ове биљке се углавном користи цвет који садржи минерале, горке материје, таннин и 1-3% етеричног уља. Ту се ради и о смоли, линалијацетату (30-60%), борнеолу, изоборнеолу, гераниолу, лоналолу и цинеолу.
Стабљика и лист лаванде садрже много танина. Како би се задржала највећа количина активних састојака у биљци најбоље је брати је у раним јутарњим сатима, кад је тек пола цветова отворено.
Због својих лековитих својстава широку примену има у козметичкој и фармацетској индустрији. Помаже у решавању низа здравствених проблема.
Лековита својства
Етерично уље лаванде помаже у смањењу бола , како реуматских тако и болова у мишићима и оних који су настали ишчашењем.
Есенцијално уље лаванде је благи антисептик, аналгетик и седатив. Такође је једно од ретких есенцијалних уља која се могу мазати директно на кожу.
Снижава притисак, дезинфикује кожу и подстиче циркулацију.
Одличан је антисептик и помаже у проблемима са кожом. Користити се за брже зацеливање рана, код разних посекотина и опекотина, као и код опекотина од сунца.
Одлично се меша са другим етеричним уљима, па је неизоставно уље у мирисним комбинацијама и парфемима.
Регулише уринарне поремећаје и стимулише производњу мокраће. Исто тако, ублажава циститис, упалу мокраћног мехура и регулише хормоне.
Лаванда има умирујуће дејство и велику помоћ у ослобађању од стреса – исти ефекат као и таблета за спавање, само што је природна.
Како се примењује?
Уље лаванде се може применити на неколико различитих начина:
у облику суве инхалације – једну кап ставити на длан, добро протрљати длан о длан и удишете лековити мирис пар минута
у влажној инхалацији – у пола литре кључале воде додати 3-4 капи уља лаванде, удисати лековито испарење 5-10 минута
за масажу – у једну супену кашику сипати базно уље (јојобе, бадема, лешника, кокоса,маслине) па додати 5-7 капи уља лаванде
опуштајућа купка – у 100г морске соли додати 10-15 капи уља лаванде па додати у топлу воде
за дифузоре и мирисне лампице – додати 3-5 капи
Мере опреза код коришћења
Труднице и дојиље лаванду не требају узимати без савета лекара. Исто тако, особе које болују од дијабетеса требају бити на опрезу приликом коришћења ове биљке.
Етерично уље лимун – Елмар
Етерично уље лимуна (цитрус лимонум) је најпознатији по способности чишћења токсина из било ког дијела тијела, те се у великој мјери користи за потицање лимфне дренаже, обнављање енергије, чишћење коже и као средство против инсеката. Од свих етеричних уља, уље лимуна можда је и најјаче средство против микроба.
Уље лимуна је једно од “најесенцијалнијих” етеричних уља које је добро имати при руци. Може да се користи као избјељивач за зубе, освјеживач за веш, као крема за целулит, за прање лица, али и као средство за прање у домаћинству. Познато је да ајурведска медицина већ 1.000 година користи лимун и етерично уље лимуна за третирање широког спектра здравствених стања. Користи етеричног уља лимуна за здравље научно су доказане.
Етерично уље ловор – Елмар
Етерично уље ловор - Елмар
Састав етеричног уља
Уље ловора се добија парном дестилацијом свежих листова ловора. Биљка је богата минералима, међу којима се издваја гвожђе, магнезијум, бакар, калцијум и манган. Сви они су веома битни како би наш организам нормално функционисао.
Такође је значајан извор витамина А, Б и Ц. Садржи и фолну киселину неопходну за правилан рад сваке ћелије у организму.
Лековита својства уља ловора
Ловор побољшава варење, уклања грчеве у стомаку и желуцу, и подстиче бољу прокрвљеност. Уље ловора лечи разна гљивична обољења, као што је инфекција ноктију.
Поседује аналгетско својство и показало се незамењиво у борби против болова. Веома је ефикасан у борби против реуме. Помаже и код болова у зглобовима кад се користи као облога.
Уље ловора чисти лимфни систем и препоручује се као средство за искашљавање. Помаже код лечења проширених вена.
Одлична је замена за лекове који снижавају температуру, за прехладу и главобољу. Јача имунитет и пружа заштиту током зиме.
Користи се и за негу коже и косе. Помаже код хидратације, храни кожу, успорава настанак бора и старачких пега. Доста често се може користити и за масаже тела.
Мере опреза код коришћења
Уље ловора није препоручљиво за употребу трудницама, дојиљама, малој деци.
Може да дође до иритације коже уколико се користи за спољну употребу, у континуитету дуже од 3 недеље.
Етерично уље мандарина – Елмар
Етерично уље мандарина - Елмар
Етерично уље мандарине још се назива и “уље дечје радости” због свог смирујућег дјеловања и карактеристичног, веселог мириса.
Етерично уље усплођа мандарине је класик код нервозе, стреса, депресије и несанице, када се може примјењивати дермално (у уљним мјешавинама и чисто – пар капи на запешће или соларни плексус).
Врло је благо и неиритативно, па се може примјењивати код беба и дјеце у дифузеру (у спаваћој соби за мирнији сан) или у уљним мешавинама за његу тијела (наравно, у одговарајућеј концентрацији).
Благи је спазмолитик и тоник за пробаву, код одраслих се може примјењивати орално (1-2 капи на мало шећера, меда или јечменог слада након јела), а код беба које муче колике дермално. Код колика се ради уљна мјешавина у концентрацији 1-2% (овисно о старости и килажи дјетета), те се тиме масира трбушчић.
Етерично уље мандарине се примјењује и код симптоматске терапије ринитиса, астме или алергија.
Етерично уље зелене мандарине добива се од још незрелог (зеленог) плода када је величине ораха. Уље зелене мандарине има дјеловање слично уљу црвене мандарине која се пак добива тијештењем зрелих мандарина: умирује, помаже код пробавних проблема и може се користити за његу коже. Зелена мандарина учинковитије дјелује на проблеме пробавног сустава од црвене мандарине, смањује надутост, а према неким изворима спречава и морску болест. За све пробавне сметње француски ароматерапеути сугерирају етерично уље зелене мандарине оралним путем (осим код беба и дјеце).
Зелена мандарина има и “опорију” мирисну ноту у односну на уље црвене мандарине.
Етерично уље мента – Елмар
Нана је једна од најпознатијих биљака и одавно је позната у народној медицине. Данас се користи као лек за многе тегобе.
Питома нана садржи велику количину активних лековитих састојака. Употребљава се у фармацеутској, козметичкој и прехрамбеној индустрији.Биљка цвета ружичастим цветовима од јула до септембра.
Позната је и под називима бела нана, љута нана, метвица, метва, црна нана, папрена метвица.